Serce O mnie U kardiologa Moi przyjaciele Tu bywam Linki O psach O kotach Biblioteka George Clooney Owoce kot2 kot1
To znow ja Oto ja MyLab30 - informacje o urządzeniu MyLab30 Przyjaciele kot3
Moje koty Kontakt Red Hot Chilli Peppers badania wyjazdowe

ZWĘŻENIE ZASTAWKI TĘTNICY PŁUCNEJ (PS)

Zwężenie zastawkowe tętnicy płucnej (PS) jest jedną z trzech najczęściej występujących chorób wrodzonych serca u psów. Relatywnie często problem ten też pojawia się u kotów. Wśród psów rasami najbardziej predysponowanymi do występowania tej choroby są: bokser, nowofundland, basset, beagle, buldog angielski i francuski, labrador, golden retriever, mastiff, chow-chow, chihuahua, maltańczyk, cocer spaniel i inne.

NAJPIERW TROCHĘ ANATOMII...

Serce psa zbudowane jest z czterech oddzielnych jam - dwie mniejsze nazywamy przedsionkami (lewym i prawym LP, PP), dwie większe - komorami (lewą i prawą LK, PK). Praca serca polega na mechanicznym przepompowywaniu krwi z naczyń żylnych do przedsionków, z przedsionków do komór a z komór do naczyń tętniczych. Zastawka tętnicy płucnej znajduje się na środku ujścia tętnicy płucnej z prawej komory serca. Dzięki rytmicznemu otwieraniu się i zamykaniu tej zastawki, możliwy jest prawidłowy przepływ krwi.

ZWĘŻENIE UJŚCIA TĘTNICY PŁUCNEJ (PS)

PS jest jedynym z trzech najczęstszych wrodzonych schorzeń serca u psów. Słowo "wrodzone" oznacza, że choroba ta jest obecna już w momencie narodzenia psa, choć jej objawy pojawiają się trochę później. Jej przyczyną jest wada genetyczna, która powoduje włóknienie zastawki, co sprawia, że jest ona zbyt gruba i ma nieprawidłowy, nieregularny kształt (na rysunku zastawkę zaznaczono na czerwono). Niekiedy dochodzić może do częściowego zrostu płatków zastawki co uniemożliwia jaj całkowite otwieranie się. Anomalie w obrębie zastawki przyczyniają się do blokowania odpływu krwi z prawej komory do tętnicy płucnej, tym silniej im większy jest stopień zwężenia drogi odpływu.

Konsekwencje obecności PS dotyczą prawego przedsionka i komory, które na skutek przeciążenia stają się niewydolne. Bezpośrednim skutkiem niewydolności prawego przedsionka i komory jest gromadzenie się płynu wewnątrz klatki piersiowej i jamy brzusznej (wodobrzusze) oraz obrzęki kończyn - szczególnie ich końcowych odcinków. Płyn w jamie brzusznej wywołuje ucisk na przeponę, która z kolei będzie uciskała na płuca, co utrudnia oddychanie, szczególnie w sytuacji intensywnego wysiłku, stresu czy podniecenia.

OBJAWY WRODZONYCH WAD SERCA

U większości psów objawy PS nigdy nie pojawią się, szczególnie jeśli wada jest stosunkowo mała. W takiej sytuacji wykrycie schorzenia jest możliwe tylko przez przypadek w czasie badania echokardiogradicznego, a pies przez całe swoje życie cieszy się dobrym zdrowiem. Jednak u części psów, u których deformacja zastawki jest bardzo silna, pierwsze objawy mogą pojawić się już w wieku 3 miesięcy. Najczęściej jest to nagła utrata przytomności, przeważnie związana z wysiłkiem np. biegnący pies nagle upada i leży nieprzytomny. Często wygląda to tak, jakby pies po prostu potknął się i podczas upadku uderzył się w głowę i stracił przytomność. Po kilku minutach zwierzę wstaje i zachowuje się zupełnie normalnie. Wraz z upływem czasu (zwykle około 2 roku życia) pojawiają się kolejne symptomy choroby, które wynikają z rozwijającej się niewydolności krążenia - przede wszystkim powiększenie zarysu brzucha (wodobrzusze) oraz obrzęki kończyn. Towarzyszą temu senność, apatia, szybkie męczenie się i niechęć do ruchu. Obecność płynu w jamie brzusznej może także doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego - biegunki, wymiotów i braku apetytu.

ROZPOZNAWANIE

Bardzo często podejrzenie występowania u szczenięcia wady serca, pojawia się po raz pierwszy podczas osłuchiwania klatki piersiowej, które jest częścią rutynowego badania klinicznego przed pierwszym szczepieniem. Głośny szmer nad sercem skłania lekarza do skierowania psa na konsultację kardiologiczną.

W celu potwierdzenia istnienia choroby serca lekarz kardiolog wykonuje pełne badanie kardiologicznego, badanie echokardiograficzne i Dopplerowskie a także jeśli są ku temu wskazania zdjęcie RTG i zapis EKG. Więcej na temat tych badań można przeczytać w artykule "Najczęstsze objawy chorób serca u psów".
W badaniu Echokardiograficznym lekarz kontroluje morfologię zastawki tętnicy płucnej, wygląd prawej komory i prawego przedsionka serca. Badanie Dopplerowskie pozwala na ocenę jakości i szybkości przepływu przez zastawkę tętnicy płucnej (a także przez inne zastawki) - na podstawie tych danych możliwe jest ustalenie stopnia zaawansowania choroby i tym samym możliwości leczenia i rokowania dla pacjenta.

LECZENIE

W przypadku występowania PS o niewielkim stopniu nasilenia z reguły nie wdraża się żadnego konkretnego leczenia. Ponieważ nadmierny wysiłek może doprowadzić do poważnych zaburzeń w krążeniu i nagłej śmierci, zaleca się ścisłe ograniczenie ruchu. Konieczne jest także wykonywanie regularnych kontroli kardiologicznych tak by w odpowiednim momencie wdrożyć leczenie farmakologiczne lub zdecydować się na innego rodzaju postępowanie. U pacjentów ze zwężeniem zastawki tętnicy płucnej o o nasileniu średnim lub dużym konieczne jest z reguły natychmiastowe zapoczątkowanie terapii farmakologicznej a także, jeśli nie istnieją ku temu przeciwwskazania wykonać można małoinwazyjny, przezskórny zabieg balonikowania zastawki w przebiegu którego dochodzi do poszerzenia drogi odpływu krwi z prawej komory. U pacjentów z zaawansowanymi zmianami chorobowymi jedynie odpowiednio szybkie wykonanie takiego zabiegu pozwala na uratowanie im życia.

Kateter zakończony balonikiem służący do balonikowania naczyń.

Następnym, istotnym krokiem jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniego pożywienia. Istnieją specjalne diety lecznicze przeznaczone dla zwierząt z problemami krążeniowymi, których składniki zapewniają optymalny poziom pewnych substancji we krwi, m.in. sodu, tauryny, karnityny.

Dobór odpowiedniej diety czy leków, określenie dopuszczalnego wysiłku jest oczywiście zadaniem lekarza weterynarii prowadzącego pacjenta i należy ściśle przestrzegać jego wskazówek.

ZAPOBIEGANIE

Jedynym sposobem zapobiegania wrodzonym wadom serca jest wykluczanie z rozrodu psów z rozpoznanym schorzeniem serca. Pozwoli to na ograniczenie, choć nie wyeliminowanie, tego schorzenia u psów. W przypadku psów ras predysponowanych do wrodzonego zwężenia ujścia tętnicy płucnej wskazane jest przeprowadzenie kontrolnego badania kardiologicznego po ukończeniu 1 roku życia.

kardiologiaweterynaryjna.pl :: O mnie :: O psach :: O kotach :: U kardiologa
Moi przyjaciele :: Tu bywam :: MyLab30 :: Linki :: Biblioteka :: Badania wyjazdowe :: Kontakt


Copyrights © 2009 www.kardiologiaweterynaryjna.pl
Projekt graficzny i opracowanie: Maria Ceraficka / www.orwidgraf.com