Serce O mnie U kardiologa Moi przyjaciele Tu bywam Linki O psach O kotach Biblioteka George Clooney Owoce kot2 kot1
To znow ja Oto ja MyLab30 - informacje o urządzeniu MyLab30 Przyjaciele kot3
Moje koty Kontakt Red Hot Chilli Peppers badania wyjazdowe

Najczęstsze objawy chorób serca u kotów

– Lek. wet. Urszula Bartoszuk-Bruzzone

Objawy chorób serca mogą pojawiać się w każdym wieku. U kotów bardzo młodych (w wieku 3-24 miesięcy) mamy najczęściej do czynienia z wrodzonymi wadami serca, natomiast u kotów w średnim wieku i starszych najczęstszą przyczyną niewydolności krążenia jest kardiomiopatia przerostowa (HCM).

CO OBSERWUJE WŁAŚCICIEL?

Występująca u kotów choroba serca ma bardzo często skryty przebieg, a objawy są trudne do zauważenia przez bardzo długi czas. Początkowo można jedynie zaobserwować gorsze samopoczucie, ogólne osłabienie. Kot więcej śpi, ma zmienny apetyt, czasem można także zauważyć chudnięcie.

Jednym z najczęstszych symptomów nieprawidłowego funkcjonowania serca jest silne zmęczenie występujące nawet po najmniejszym wysiłku, w chwilach stresu czy podniecenia. Po każdej zabawie kot przez dłuższą chwilę bardzo szybko oddycha (często) z szeroko otwartym pyskiem, ziaje, widoczne są silne ruchy klatki piersiowej. Po kilku minutach oddech uspokaja się, kot wyraźnie lepiej się czuje.

W późniejszym stadium choroby serca można także zaobserwować powiększenie zarysu brzucha wynikające z gromadzenia się płynu w obrębie jamy brzusznej (wodobrzusze) - utrudnia to oddychanie i może powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego np. brak apetytu, wymioty. Bardzo często płyn gromadzi się także w obrębie klatki piersiowej.

Inną, poważną komplikacją zaawansowanej niewydolności serca może być powstawanie skrzepów krwi, które są przyczyną zatorów w naczyniach krwionośnych. Najczęściej ma to miejsce w końcowym odcinku aorty, w miejscu gdzie rozwidla się ona w dwie tętnice biodrowe zewnętrzne. Skrzep powoduje całkowite lub częściowe zahamowanie przepływu krwi do tych tętnic, co objawia się nagłym paraliżem obu tylnych kończyn. W takiej sytuacji rokowanie jest najczęściej niekorzystne.

Na każdym etapie choroby serca może dojść do nagłego pogorszenia stanu, który wynika z obecności płynu w oskrzelach i płucach (tzw. obrzęk płuc). Jego objawy to bardzo silny, wilgotny kaszel, silna duszność - kot stoi lub siedzi z szeroko rozstawionymi przednimi kończynami i wyciągniętą do przodu szyją, szybko oddycha, ma otwarty pysk i siny język, wyraźnie widoczne są ruchy klatki piersiowej i mięśni brzucha. Może się zdarzyć, że kot straci przytomność. Jest to stan zagrażający życiu i wymaga natychmiastowej, intensywnej opieki weterynaryjnej.

JAKIE BADANIA POMAGAJĄ WYKRYĆ CHOROBY SERCA?

Bardzo często podejrzenie występowania wady serca pojawia się po raz pierwszy podczas osłuchiwania klatki piersiowej, które jest częścią rutynowego badania klinicznego np. przed szczepieniem. Dotyczy to zwłaszcza schorzeń, przy których słyszalny jest bardzo wyraźny szmer np. w przypadku wrodzonych wad serca. Skłania to lekarza do skierowania kota na konsultację kardiologiczną.

W celu potwierdzenia istnienia choroby serca lekarz kardiolog wykonuje pełne badanie kardiologiczne, zdjęcie RTG, badanie echokardiograficzne i Dopplerowskie wraz z zapisem EKG oraz - jeśli to możliwe - pomiar ciśnienia krwi. W niektórych przypadkach zdiagnozowanie choroby jest możliwe dopiero przy zastosowaniu bardziej skomplikowanych metod np. cewnikowania serca, angiografii lub echokardiografii przezprzełykowej.

W badaniu kardiologicznym, przez osłuchiwanie można stwierdzić szmer sercowy lub oddechowy, a na terenie płuc mogą być słyszalne szmery i trzaski wskazujące na obecność w nich płynu.

Opukując i badając palpacyjnie jamę brzuszną wykrywamy ew. obecność płynu w jamie brzusznej (wodobrzusze). Natomiast badanie jakości tętna oraz tzw. czasu włośniczkowego pozwoli na określenie stopnia zaawansowania niewydolności krążenia.

Badanie echokardigraficzne pozwala na dokładne obejrzenie w ruchu struktur serca i głównych naczyń, sprawdzenie ich wielkości, ewentualnych zmian w strukturze tkanek, obecności płynu w worku osierdziowym itd. Badanie Dopplerowskie pozwala na sprawdzenie szybkości przepływu krwi przez naczynia i przez zastawki pomiędzy poszczególnymi strukturami morfologicznymi. Możliwe jest również skontrolowanie czy strumień krwi przepływa w sposób prawidłowy czy też uwidaczniają się zaburzenia np.: turbulencje.

kardiologiaweterynaryjna.pl :: O mnie :: O psach :: O kotach :: U kardiologa
Moi przyjaciele :: Tu bywam :: MyLab30 :: Linki :: Biblioteka :: Badania wyjazdowe :: Kontakt


Copyrights © 2009 www.kardiologiaweterynaryjna.pl
Projekt graficzny i opracowanie: Maria Ceraficka / www.orwidgraf.com